5G na Slovensku

Doba, kedy bolo 2G najlepším pokrytím je dávno za nami. Dnes sa už len ťažko zháňajú mobily, ktoré by zachytávali iba túto vlnovú dĺžku. Vďaka 4G pokrytiu sa konverzácia po telefóne nielenže zlepšila, ale do hry pribudli aj nové služby. Internet, prenášaný pomocou bežnej siete bez optických káblov a modemov. Čo však znamená 5G a ako nám ovplyvní životy?

technika.jpg

Zatiaľ iba 4ka

Iba táto telekomunikačná spoločnosť spolu s čínskou firmou ZTE disponuje plánmi na vybudovanie takejto sieti po celom území. Pilotné spustenie sa konalo 10. júla a to v Banskej Bystrici. Zúčastnili sa toho riaditelia spoločností. Vysielač sa nachádza hore na streche budovy hotela a je prvým svetielkom, ktoré chcú rozšíriť po Slovensku. Keďže sa do toho pustil iba jeden mobilný operátor, náklady sú vysoké a pokrytie len vo vybraných mestách. Firmy, ktoré prevádzkujú tento projekt pritom podotkli, že vo väčšine štátov je pokrok podporovaný aj zo štátnych fondov. Či sa dočkáme niečoho takého aj my, nevedno.

přípojení 5g.jpg

Aj napriek počiatočnému nadšeniu, nie len u nás, ale hlavne zo zahraničia sa ozývajú varovné hlasy, ktoré nesúhlasia s umiestnením vysielačov. Konatelia spoločností uistili občanov, že frekvencie sú v rozmedzí starej 4G siete a DVB-T vysielania. Aj napriek tomu by sa mali pripraviť na demonštrácie a protesty, ako tomu je napríklad v Amerike. Tam nemajú problém v obytnej zóne s rodinným domami postaviť niekoľko antén na jednu ulicu, dokonca aj na stromy. Takéto riešenie je často neprijateľné a obyvatelia sa boja, že im ide o zdravie. Akokoľvek neopodstatnené by boli ich obavy, mnohé konštrukcie tejto techniky dokazujú, že majú v niečom pravdu. Nechýba totiž na nich výstražné znamenie alebo nálepka, ktorá varuje pred zdravotnými ťažkosťami a potrebe vyhýbať sa blízkosti zdroja. Uvidíme, ako sa celá situácia vyvinie, no už teraz je jasné, že všetko má svoje plusy, ale aj mínusy.

Back To Top