Keď príde PMS, pokúste sa jednoducho upokojiť a ovládať svoje akcie. Keď začne vaše obdobie, vrátite sa do normálneho stavu. Syndróm predmenštruačného napätia je spojený s pravidelnými výkyvmi hladiny hormónov v krvi. Predtým sa predmenštruačný syndróm považoval za psychologické ochorenie, kým výskumníci nepreukázali, že tento stav má organickú povahu v dôsledku zmien hladiny hormónov v tele. Napríklad pokles hladín estrogénu a progesterónu môže:
- zvýšiť produkciu aldosterónu, ktorý spôsobuje veľa zmien v tele
- zvýšenie úrovne monoaminooxidázy (látok uvoľňovaných do tkanív mozgu a schopných spôsobiť depresie),
- zníženie hladiny serotonínu (látka uvoľňuje do tkanív mozgu, a má vplyv na úroveň aktivity a nálady ).
Niektoré ženy majú pokojné PMS, iné sú veľmi násilné, ale čas príznakov je vždy predvídateľný. To umožňuje rozpoznať syndróm predmenštruačného napätia od iných chorôb. Zmeny v emocionálnom a fyzickom stave sa objavujú 7-10 dní pred menštruáciou a prebiehajú takmer okamžite po začiatku menštruačného obdobia. Ak príznaky pretrvávajú počas celého menštruačného cyklu, PMS nemusí byť príčinou. V takom prípade by ste mali kontaktovať svojho psychiatra.
Príčiny predmenštruačného syndrómu
Výskyt syndrómu predmenštruačného napätia u niektorých žien a nedostatok v niektorých ženách je primárne spôsobený kolísaním hormonálnych hladín počas menštruačného cyklu a individuálnymi reakciami celého organizmu na ne. Vedci však nedávno začali skúmať ďalšie možné príčiny tejto choroby (zatiaľ neexistujú žiadne definitívne dôkazy):
– mesačné cyklické kolísanie množstva určitých látok (neurotransmiterov) v mozgu, ktoré zahŕňajú endorfíny, ktoré ovplyvňujú náladu,
– neprimeraná výživa: príznaky premenštruačného syndrómu ako zmeny nálady, retencia tekutín, hypersenzitivita hrudníka, únava súvisiaca s nedostatkom vitamínu B6, bolesti hlavy, závraty.