Ak raz vyskúšate chuť pravej mozzarelly inú si už nikdy nekúpite

Mozzarella je druh mäkkého syra, ktorý má svoju históriu v Taliansku. Podľa zachovaných dokumentov, začali s výrobou veľmi podobného druhu syra už Rimania, a to v prvom storočí nášho letopočtu. Na rozdiel od tej, akú poznáme dnes, však používali ovčie mlieko. Syr, ktorý sa na ten dnešný podobal už omnoho viac, uzrel svetlo sveta približne o dvesto rokov neskôr. Nazýval sa MOZZA a bol určený na konzumáciu spolu s chlebom. Na jeho výrobu sa však aj tento raz používalo mlieko od oviec.

mozzarela

Približne okolo šestnásteho storočia sa začal v Taliansku rozmáhať chov vodných byvolov. Na výrobu tohto syra, sa preto začalo vo veľkom používať práve byvolie mlieko. Tak vznikol produkt s názvom mozzarella di bufala. Tento druh syra je dodnes považovaný za autentický.
Syry, ktoré bežne kupujeme pod označením MOZZARELLA, sú v skutočnosti iba akousi napodobeninou originálu.

Kravské mlieko vstúpilo do hry až v priebehu dvadsiateho storočia. Mäkký syr so špecifickou konzistenciou a chuťou, si totiž našiel svoju popularitu v Európe, kde byvoly neboli až tak bežne chovaným dobytkom. Preto sa časť produktov začala vyrábať z kravského mlieka, no a postupom času tento nový recept, nahradil pôvodnú receptúru takmer úplne.

Tento typ syru, vyrábaný z kravského mlieka má veľmi nevýraznú chuť a takmer žiadnu vôňu. Hodí sa do šalátov, cestovín, alebo na pizzu, plní však skôr úlohy akejsi hmoty, ktorá dodá pokrmom šmrnc. Pravý syr, vyrobený z byvolieho mlieka, má však naopak veľmi špecifickú, výraznú chuť a omnoho jemnejšiu a krémovejšiu konzistenciu. Na povrchu je tento syr pevný. Ak ho však prerežete, doslova sa roztečie. Chuť by sme mohli prirovnať k ovčiemu syru. Nie je síce rovnaká, ale približuje sa jej najviac.

chuťogky

Dnes sa pomaly na naše pulty dostáva aj tento produkt s pôvodnou receptúrou. Väčšinou sa jedná o výrobky s chráneným označením pôvodu. V porovnaní s klasickou mozzarellou, je táto o čosi drahšia, ale aspoň na ochutnanie, sa určite oplatí minúť euro či dve navyše.

Back To Top