Každý deň navštívime niektorý z obchodov, aby sme si nakúpili rozličný sortiment, či už ide o potraviny, odevy alebo tovar do domácnosti. Nezaujíma nás, odkiaľ a akým spôsobom sa tovar na pulty predajní dostáva. Podľa najnovšej štúdie OECD dosiahol objem medzinárodného obchodu s pirátskymi a falšovanými produktami až 509 miliárd USD. Tento objem predstavuje 3,3% celosvetového obchodu. Tento údaj nezahŕňa spotrebované a domáce pirátske či falšované výrobky, a takisto digitálne tovary, ktoré sú distribuované cez internet. Do roku 2016 predaj falšovaných a pirátskych výrobkov rapídne narástol a zaznamenaný bol hlavne v čase, keď celkový svetový obchod spomaľoval. Tento stav naberá na intenzite hlavne v období globalizovaného a otvoreného hospodárstva.
Drobné zásielky sú najväčším rizikom
Z podrobných údajov je jasné, že v roku 2016 tento dovoz do EÚ predstavoval takmer 121 miliárd eur, to je až 6,8% dovozu EÚ oproti roku 2013, keď to bolo 5%. Čísla hovoria iba o colných zabaveniach a nie sú v nich zahrnuté falšované a pirátske výrobky tuzemskej výroby a tiež neráta s pirátskym digitálnym obsahom na internete. Falšovateľom ich tranzit uľahčujú prechodné body, keďže mnoho z tranzitných štátov patrí do zóny voľného obchodu a tvoria dôležité uzly pre medzinárodný obchod. Narastá aj počet malých zásielok, ktoré sú využívané na obchodovanie s týmito falzifikátmi. Posielané sú expresnými službami alebo poštou a značne uľahčujú predaj, takisto je to pre zločincov spôsob menšieho rizika odhalenia a následných sankcií. Kontroly týchto malých zásielok je preto nutné koordinovane skúmať a zaviesť ďalšie spôsoby ich eliminácie na medzinárodnej úrovni.
Falšuje sa všetko
Falošný tovar objavíte v mnohých priemyselných odvetviach, kam patrí spotrebný tovar ako je kozmetika, obuv či hračky, IT, napríklad batérie, telefóny, produkty ako sú náhradné diely a tiež luxusné výrobky, medzi ktoré patria hodinky, oblečenie a podobne. Nebezpečnejšie je, ak sa falošný tovar týka potravín, liekov alebo zdravotníckych pomôcok, pretože v tomto prípade už môže byť poškodené zdravie a ohrozený život obyvateľov.
Pirátske výrobky pochádzajú z takmer každej krajiny, ale v popredí naďalej zostáva Čína, ktorá je najväčším pôvodcom falšovania a pirátstva s tovarmi na medzinárodnom trhu.