Alebo vám nerobí problém vycestovať aj do krajiny ktorá nemá s európskou kultúrou nič spoločné? Niektorí ľudia majú pred kultúrou arabského sveta rešpekt. Je pravda, že arabská kultúra sa svojimi tradíciami a zvykmi výrazne odlišuje od toho, načo sme doma zvyknutý. No pokiaľ budete dodržiavať zvyklosti ani v arabských krajinách vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Ktoré sú arabské krajiny?
Arabských krajín dokopy 22. Siahajú od Maroka, po severnú Afriku a odtiaľ až po Perzský záliv. Veľa ľudí túži počas dovolenkovej sezóny navštíviť jednu z týchto krajín. Obľúbený Egypt, Tunisko, Omán a poslednú dobu aj Spojené arabské emiráty. Prečítajte si viac o ich kultúre a po príchode do arabského sveta vás nič neprekvapí.
Ako na pozdrav?
Pri pozdravoch si muži podávajú ruky, ako je bežné aj u nás. No nemali by ste podať ruku arabskej žene, ak vám ruku ona nepodáva prvá.
Oblečenie.
Pre Európanov je oblečenie v arabských krajinách azda najväčšou neznámou. Arabských obyvateľov ľahko rozlíšiť od Európanov najmä z hľadiska obleku. No aj pravidlá v obliekaní sa v jednotlivých krajoch líšia. Vo väčšine prípadov však ženy musieť nosiť hidžáb, závoj alebo burku. Ženy by mali mať tiež oblečenie, ktoré nie je priliehavé a zakryje krivky ich tela. Vzhľadom na náboženstvo a rešpekt by aj ženy z iných kultúr mali nosiť šaty, ktoré zakryjú ramená. To sa týka najmä prehliadok pamiatok alebo iných náboženských priestorov. Na pláži a verejných priestranstvách sú arabské krajiny k cestovateľom benevolentnejší.
Strava.
Čo sa týka stravy, mnohí určite viete, že podľa arabského náboženstvo ľudia nesmú jesť bravčové mäso či mäsožravé zvieratá. Taktiež je vo väčšine arabských krajinách zakázaný alkohol. Najobľúbenejším mäsom podávaným na stôl je baranina. V Európskej kultúre je hosťom vždy ponúkané nejaké občerstvenie. Najčastejšie ide o čaj alebo kávu a pokiaľ túto ponuku odmietnete považuje sa tu s neslušné.