Stále menej ľudí dôveruje systému a snaží sa naučiť novému spôsobu zárobkovej činnosti. Investovanie je stále viac populárne preto, lebo ľudia už nedôverujú systému a snažia sa byť finančne nezávislý. Investovanie môže byť rôzne – od investovania s nízkym rizikom až po riziko vysoké. Tu uvedieme niekoľko základných stratégii investovania často volených obyčajnými ľuďmi:
- Diverzifikácia – čiže rozloženie investičného rizika. Je to stratégia, ktorá sa riadi heslom, vôbec neprerobiť a zostať v istote. Veľa ľudí si zvolí tento typ investovania, lebo je relatívne bezpečný a nemôže človeka ani pri nepriaznivých podmienkach stiahnuť až na dno. Nejde ale o veľmi ziskovú stratégiu a väčšinou sa k nej uchyľujú obyčajní ľudia. Bohatí alebo úspešní ľudia nediverzifikujú. Tí svoje investície sústredia.
- „blue chips akcie“ – je to skupovanie akcii úspešných zaručených podnikov – i keď ani tu nie je veľké riziko, podnik je bezpečný, nemožno však očakávať veľké peniaze.
- podielový fond – ľudia, ktorý sa necítia isto ako investori a nechcú sa spoliehať na svoje schopnosti, zveria svoje peniaze správcovi fondu. I tu ale treba počítať s rizikom – periodicky sa totiž opakujú finančné katastrofy, ako napríklad roztápanie spoločných fondov.
Dôležité je ale to, aby človek tomu, čo robí, rozumel. Nie je nič horšie ako sa vrhnúť po hlave na niečo, o čom nemá človek ani páru. I keď nás doba tlačí hľadať nové postupy na získanie zárobku, je na mieste selský rozum a ochota poradiť sa s niekým múdrejším. Treba si ale vyberať, kto nám v otázke investovania pomôže. Existuje veľa takzvaných kamarátov, ktorí zaručene vedia, čo je pre nás dobré a pri tom nemajú o problematike ani najmenšie informácie. V takom prípade sa môže ľahko stať, že padnete na nos a môžete prísť o všetko.
Buďte kreatívny a vzdelávajte sa v investičnej oblasti, aby ste mohli napredovať a stať sa sebestačnými a finančne nezávislými. Dá vám to slobodu a nemusíte byť závislý od svojho príjmu v práci. Peniaze takto budú pracovať pre vás.